21 grudnia 2023 | Blog

Czym różnią się logotypy od znaków graficznych?

Czym różnią się logotypy od znaków graficznych?

Każda firma wchodząca na rynek powinna zadbać o to, by była łatwa do odróżnienia od konkurencji. Wśród sposobów, by to osiągnąć, najważniejsze jest przygotowanie spójnego i efektywnego systemu identyfikacji wizualnej. Jego najważniejszymi elementami będzie zwykle nie tylko specjalny zapis nazwy, ale także dopasowany do niego znak graficzny. Ich wybór nie jest jednak łatwy i wymaga sporego doświadczenia. Metodą na uzyskanie optymalnego rezultatu jest skorzystanie z pomocy firmy specjalizującej się w projektowaniu logotypów. Przekonajmy się, dlaczego jest to ważne i sprawdźmy, czym są logotypy, a czym znaki graficzne.

Dlaczego logo firmy jest ważne?

Logo firmy to element, który pozwala na wyróżnienie oferowanych produktów i usług, a także całego przedsiębiorstwa dzięki odpowiedniej nazwie połączonej z właściwie zaprojektowanym symbolem. Dzięki swej oryginalności będzie on służył do oznaczania wszystkich przygotowywanych materiałów reklamowych, budując świadomość marki oraz sprawiając, że konsumenci łatwo odróżnią ofertę od propozycji konkurencji. Warto pamiętać, że z czasem staje się ono ważnym składnikiem aktywów przedsiębiorstwa, w jego tworzenie warto więc zainwestować już przy starcie biznesu. W większości przypadków logo firmy składa się zarówno ze starannie przygotowanego znaku graficznego, jak i dopasowanego do niego logotypu.

Czym jest logotyp, a czym znak graficzny?

Logotyp to nic innego, jak graficzne przedstawienie nazwy przedsiębiorstwa przy pomocy odpowiednio dobranego lub zaprojektowanego liternictwa. Dzięki specjalnej typografii zapis nazwy staje się unikalny i pozwala na łatwe odróżnienie jej od innych firm. W większości przypadków komponentami loga są też znaki graficzne. Mogą nimi zostać dowolne elementy kojarzące się za sprawą swego wyglądu w mniejszym lub większym stopniu z nazwą, obszarem działalności czy charakterystycznymi cechami produktu lub usługi. Zdarza się jednak często, że są nimi różnego typu abstrakcyjne kształty zestawione w sposób nadający im odpowiednie znaczenie.

© inFin sp. z o.o. | 2024